مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۶۱۴
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۵
تعداد بازدید: ۳۳۰۱
وقتی از حریم خصوصی افراد حرف می زنیم از چه حرف می زنیم؟ حریم خصوصی یعنی رازهای فردی، یعنی رازهای کوچک و بزرگی که او دوست ندارد با کسی حرف بزند.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز

همه ی دلایلی که حریم خصوصی دیگران را برای مردم جذاب می کند

ورود به حریم شخصی ممنوع!

سیب سبز:وقتی از حریم خصوصی افراد حرف می زنیم از چه حرف می زنیم؟  حریم خصوصی یعنی رازهای فردی، یعنی رازهای کوچک و بزرگی که او دوست ندارد با کسی حرف بزند. حریم خصوصی یعنی ضعف ها، جذابیت ها و توانمندی هایی که تمام مردم نباید در جریان همه ی آن قرار بگیرند چرا که ممکن است توقعات بیجا تولید کرده و روابط بین فردی را متشتت و طلبکارانه کند. حریم خصوصی هزاران معنای دیگر دارد که اگر بخواهیم فهرستی از آن را تهیه کنیم طوماری بلند بالا خواهد شد.

متأسفانه این روزها با رشد شبکه های اجتماعی و کانال های خبر و البته به دلیل سودجویی و کم اطلاعی عده ای برای جذب بازدید و لایک، بیشتر شاهد دست درازی به حریم خصوصی هنرمندان کشورمان هستیم. انتشار اخبار دروغ، شایعه های بی سر و ته و داستان پردازی های غیرواقعی از جمله این دست درازی ها است که حاشیه سازی ها و مشکلات زیادی را برای هنرمندان به وجود می آورد. مشکلاتی که زندگی آن ها را تحت تأثیر خود قرار داده و حتی گاهی به مرز نابودی می کشاند. حسن عسگری فرودکتر حسین باهر روانشناس در این باره بیشتر توضیح می دهند.

حریم خصوصی در دنیای امروز و دیروز

چند دهه پیشتر حریم خصوصی چون امروز نبود، یعنی معنی امروزش را نداشت. مردم در شهرها و محله های کوچکتر زندگی می کردند و همه هم محلی ها از کم و بیش همدیگر آگاهی داشتند و به خاطر محله به محله تعریف شدن محل سکونت همه کم و بیش پشت هم بودند، همه همدیگر را می پاییدند که محل شان امن باشد و وجدان شان آسوده، برخلاف الان که تقریباً همان دیدن ها و بررسی ها و کنکاش ها وجود دارد اما بدون حس حمایت و میل به کمک، میل به تجسس و کنجکاوی بوده و هست چون نوعی سرگرمی است و فرار روانی از چهار دیواری خسته و ملول کننده و حبس مانندی به نام آپارتمان.

چرا کنجکاوی می کنیم؟

مجله خبری لحظه نما:همه ی ما میل به کنکاش داریم. اهل هرجا و هر محله و هر کشور و فرهنگی هم که باشیم میل ذاتی به کنکاش داریم چون کنجکاوی جزء ویژگی های آدمی است، اما در دو، سه دهه ی پیش از این، این میل، مرزی داشت و چارچوب و اصولی و البته هم بیشتر در دنیای بزرگترها به لحاظ همان جنبه ی حمایتی اش وجود داشت و کوچکترها از دخالت در چنین اموری منع می شدند، اما چرا جامعه ی امروز ما این چنین شده است؟ در پاسخ به این سؤال شاید بتوان به مواردی چون ظهور پر طمطراق و قدرتمند شبکه های اجتماعی، ماهواره ها و آموزش های غیرمستقیم، معیارهای متفاوت و گاه بی ریشه و نابهنجار و غیروطنی اما به زبان وطنی در آن اشاره کرد. کاربران بسیار جوانی که عمدتاً هیجان زده و متأثر از تغییرات خلقی هستند گروه های جوانی که به دنبال استقلال زودهنگام هستند و میل کمی به تمکین و قواعد اجتماعی دارند. شکستن قبح های اجتماعی، حجمه پر رنگ از کشورهای دیگر، کم رنگ شدن نقش مدیریتی، ریش سفیدان و بزرگان خانواده ها و هدایت جوانان، فاصله افتادن و مکانیکی شدن روابط والدین و فرزندان و البته مشکلات رفتاری و خلقی و تربیتی و ضعف در مدیریت آموزشی جوانان از سوی منابع قدرت را نام برد. در این بین سونامی جدایی ها و طلاق هایی که کودک و نوجوان و جوان ما را بیش از گذشته، تنهاتر کرده است و جویای محلی جذاب، مهیج و با دوام و پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی که حتی نمی توانند اندک تأثیری چون گذشته بر نوه های از پدر جا مانده و از مادر دور شده شان داشته باشند.

آفت دنیای مجازی!

شبکه های اجتماعی چون ما را در پس خود پنهان می کنند، این امکان را هم به ما می توانند بدهند که در آن فردی دیگری باشیم چه مثبت چه منفی. ما را عاشق، جذاب، فیلسوف و دانشمند یا هنرمند و مؤلف و حتی نقاد و صاحب نظر به تصویر بکشند. آدم هایی که شخصیت ضعیفی دارند یا دچار کمبود توجه یا دارای جایگاه ضعیف اجتماعی هستند آدم هایی با عزت نفس پایین و آدم هایی پرخاشگر، آدم هایی با نفسان خلق، آدم هایی ترسو، آدم هایی با شخصیت های به ظاهر آرام و هنجار اما در درون پرخاشگر و هتاک و آدم هایی با علایم ضد اجتماعی می توانند جزء گروهی باشند که از بازی های پنهان و جلب توجه غیرمستقیم، لذت وافری ببرند و چه جلب توجهی بهتر از به شک انداختن دیگران و یا به بازی گرفتن دیگران با چیزی که آنان می سازند یا می توانند که به آنچه که دارند، دیگران را تحت تأثیر قرار دهند. یادمان باشد که آدم هایی که به راحتی دیگران را لو می دهند یا آن ها را قضاوت می کنند یا به تفسیر کردن دیگران دلبستگی زیادی دارند به هیچ معیار و قانون و مرزی باور ندارند، آن ها حمله می کنند که خودشان قضاوت نشوند چون از قضاوت شدن در هراسند در این میان گروه کثیری نیز همدل ایشان می شوند «آگاهانه یا غیرآگاهانه» که به صورت مستقیم و غیرمستقیم این جماعت را تأیید و حمایت می کنند و ماحصل داستان جماعتی که همدیگر را نمی شناسند و به هم دیگر نان قرض می دهند و این یعنی تأیید اجتماعی. یادمان باشد بزهکار و منحرف و خطاکار و نادان، دوستانش را از هم شکل ها و هم نظارت شان انتخاب می کنند، پس کسی که به عمل غلطی تأیید می دهد خود به درون غلط های رفتاری شکل شده و کم کم او نیز متأثر از تأییدات خود انحرافاتی را نشان خواهد داد.

راه حل چیست؟

برای نجات از چنین آسیب هایی باید هوشیار بود و مبتکر. والدینی که زمان زیادی را وقف جستجو در شبکه های اجتماعی می کنند به خصوص در حضور فرزندان شان، عملاً و عامداً به فرزندان شان اجازه ی حضور پر رنگ و گاه غیر متعارف را به آن ها می دهند، خود مشوق فرزندان شان در این بی قیدی ها و حریم شکنی ها هستند به خصوص که باید یادمان باشد سریع ترین نوع یادگیری از راه دیدن است. حضور پر رنگ و بی قاعده و بدون محدودیت و بدون نظارت در این شبکه ها، هدایت و تربیت فرزندان ما را، از ما سلب و اختیار آنان را به همین دنیای مجازی واگذار می کند در صورت مواجهه با مضامین یا مطالب یا تصاویری که تعریفی از تجاوز به حریم دیگران است، خانواده باید واکنش نشان بدهند، بی توجهی واکنشی خنثی محسوب می شود. واکنش یعنی نگارش متنی در باب نقد عملکرد غلط کسی که به خود اجازه تعرض به دنیای غیر را داده است، درست مثل آن که به دنیای ما تعدی شده و این شکایت باید از سوی والدین و به تبع آن از سوی فرزندان نیز انجام شود.

عادتی که باید ترکش کنیم

عادت به کنجکاوی های بدون مرز و بدون هنجار، پذیرش نگاه و تحلیل و قضاوتی دیگر است و حتی اگر نامتعارف و زشت هم باشد، تکرارش و عادی شدنش زشتی ها و غلط هایش را محو و چون یک قاعده ی بهنجار پذیرفتنی خواهد کرد. عادت به گناه بدترین گناه است برای اینکه به گناه کار بودن و نابهنجار بودن عادت نکنیم همیشه باید خود و عملکردهای مان را در چهارچوب عرف های اجتماعی و فرهنگی و ارزشی و اعتقادی مان که ریشه ای کهن و قابل دفاع دارد بسنجیم و بترسیم از اینکه مبادا دچار خللی شویم که فرزندان مان را بر حسب اعتقاداتی که بر ما دارند از ما بیاموزند و باور کنند. یادمان باشد وقتی ما را تشویق می کنند بر اساس آنچه بر خوردمان داده اند (عکس، متن، فیلم) با همان محدودیت اطلاعاتی که داریم و نه بیش از آن (بدون تحقیق و بدون آگاهی از کلیت یک موضوع) اجازه ی قضاوت و متعاقب آن تخریب یا تمجید خواهیم داشت یعنی روزی هم دیگران بدون آنکه از کلیت واقعیات در مورد ما خبر داشته باشند، می توانند ما را قضاوت و البته محکوم یا مبری کنند. عکس های بسیاری، چه زیبا و چه زشت، با اجازه و بی اجازه، شایعات بسیاری، با ریشه و بدون ریشه در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که برای بعضی ها فقط یک سرگرمی و تفریح تعریف می شود و برای کسانی پایان امنیت و سلامت روان و حتی آینده پیش روی شان و گاهی داغ تر کردن داغی بر تن پدر و مادری که هرگز آن تحقیر تحمیل شده را و نه مسببینش را فراموش نخواهد کرد.

بیکاری و شایعه سازی

حسین باهنر، روانشناس، هم در این باره توضیحاتی می دهد. او می گوید: مشکل بیکاری را هم در فهرست مسایل جامعه ایران باید اضافه کنید. به هر حال یکی از دلایل حضور بیش از حد در فضاهای مجازی، شایعه پراکنی، حاشیه ایجاد کردن، اشتراک گذاشتن عکس های خصوصی و ... هم همین موضوعات است. معتقدم کار و فعالیت، مشغله ی ذهنی و فیزیکی ایجاد می کند. کسی که مشغله داشته باشد فرصت کمتری برای شایعه سازی دارد فردی که شاغل، به معنای درگیری های ذهنی و فعالیت های مفید نه به معنای صرفاً شغل داشتن، است مسلماً وقت خود را به جای سرک کشیدن در زندگی دیگران و شایعه سازی، صرف ارتقاء وضعیت فعالیت های خود می کند.

شوق سرک کشیدن در زندگی دیگران !

دکتر باهر معتقد است: البته دلایل دیگری هم برای جنجال سازی و شایعه سازی ها وجود دارد؛ مثلاً برخی افراد دوست دارند در زندگی دیگران سرک بکشند. این افراد دایماً به دنبال آن هستند که دیگران چه می کنند، در چه حالی هستند، شام چه خورده اند ... این سرک کشیدن، زمانی که با یک آدم معروف و محبوب روبرو هستیم بیشتر هم می شود؛ یعنی در همه جای دنیا مردم دوست دارند بدانند که بازیگر و هنرمند محبوب شان چه می کند و با چه کسی ازدواج کرده، چند تا فرزند دارد و ... همین قضیه زمانی که افراطی شود، دست شایعه سازان را برای دروغ سازی باز می کند. بنابراین برای این که تعداد افراد بیشتری به سایت یا کانال های شان مراجعه کنند دروغ پردازی می کنند. مردم هم به دنبال اخبار جدید از هنرمندان هستند، این مسائل را دنبال کرده و به اشتراک می گذارند به همین ترتیب این دروغ ها همه گیر می شود و دست به دست می چرخد این آسیبی است که سرک کشیدن بیش از حد در زندگی دیگران به وجود می آورد.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: