مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۶۱۶
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۴
تعداد بازدید: ۲۳۷۰
این روزها خبر سرطان زا بودن الکل و انواع نوشیدنی های الکلی در جهان غرب غوغایی به پا کرده است.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز

7 بیماری مرگ آور که مصرف الکل به همراه دارد

مصرف کم الکل هم سرطان زاست

سیب سبز:این روزها خبر سرطان زا بودن  الکل و انواع نوشیدنی های الکلی در جهان غرب غوغایی به پا کرده است. انتشار نتایج تحقیقاتی علمی و مطالعات دانشمندان مبنی بر ارتباط مصرف الکل و ابتلا به 7 نوع از سرطان دلنگرانی های زیادی را برای مصرف کنندگان الکل در سراسر جهان به ویژه کشورهای غربی و اروپایی به همراه داشته است. همه ما کم و بیش می دانیم که به دنبال هر حکمی که در اسلام و کتاب مقدس مان به آن اشاره شده است فلسفه و حکمتی وجود دارد که این بار سلامت و سعادت انسان است. فلسفه حرمت شراب یا نوشیدنی های الکلی نیز از همین دست مباحث است که اگر ما از حکمت و فلسفه آن مطلع نباشیم از آن جا که معتقدیم دستور خداوند به خیر و صلاح و برای رستگاری ماست آن را بی چون و چرا اجرا می کنیم. اما این قاعده در برخی کشورهای غربی و اروپایی متفاوت است. آن ها باید سال ها برای کشف ضررها و عواض آن وقت و هزینه صرف می کردند تا سرانجام به آن نتیجه ای برسند که خداوند بارها در سوره های مائده و نسا و بقره به آن اشاره کرده است. با ما همراه باشید و نتایج پژوهش های تیم تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی اتاگو نیوزیلند را درباره ی عوارض و بیماری های ناشی از مصرف الکل بخوانید.

رابطه الکل و سرطان کشف شد

مصرف الکل خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد این جمله ای است که دکتر جنی کارتر، سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی اتاگو در نیوزیلند در مقاله خود آن را به طور رسمی در نشریه علمی- تخصصی اعتیاد منتشر کرده و روی آن تأکید دارد. به اعتقاد او الکل با آسیب زدن به دی ان ای سلول های بدن موجب سرطانی شدن آن ها می شود. دکتر کارتر در این باره می نویسد: ما تحقیقات و شواهد بسیاری را در این تحقیق به دست آوردیم و برای مان مشخص است که بین نوشیدن الکل و ابتلا به سرطان رابطه علت و معلولی مستقیمی وجود دارد که غیرقابل انکار است.

تنها کبد در خطر نیست!

مجله خبری لحظه نما:نتایج تحقیقات گروه دکتر کارتر به طور واضح بیان می کند که مصرف الکل به هر اندازه ای می تواند احتمال ابتلا به سرطان های دهان، مری، کبد، حنجره، روده کوچک، روده بزرگ و سرطان سینه را بیشتر کند. نکته جالب این تحقیق آن است که افزایش احتمال این سرطان ها تنها برای افراد معتاد به الکل ذکر نشده بلکه مصرف هر اندازه از آن توسط انسان می تواند احتمال ابتلا به سرطان را در مصرف کننده بیشتر کند. دکتر کارتر در این باره می گوید: واقعیت این است که حتی نوشیدن کم این ماده افراد را در خطر ابتلا به سرطان قرار می دهد ولی متأسفانه مردم در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی این ارتباط را نادیده می گیرند یا دوست دارند نادیده بگیرند. با همه این ها رابطه آماری مشخص و دلایل و شواهد بسیار دقیقی در این باره وجود دارند که حتی اگر نادیده گرفته شوند، کار خودشان را می کنند و تنها ارمغان آن ها برای بشر سرطان است.

الکل؛ عامل مرگ نیم میلیون نفر در جهان

دکتر کارتر در بخشی از مقاله اش که در نشریه علمی- تخصصی اعتیاد منتشر شده، می گوید: از سال 2012 تا امروز آمار زیادی از درگذشت افراد مبتلا به سرطان به دلیل مصرف الکل ثبت شده که بسیار نگران کننده است. از سال 2012 تا امروز بالغ بر نیم میلیون نفر از مردم به دلیل مصرف الکل دچار سرطان شده اند و سرطان آن ها را از پا انداخته است. براساس گزارشی که به آن استناد شده مصرف الکل موجب از کار افتادن و ایجاد اختلال در عملکرد 7 ارگان درونی بدن می شود. خیلی ها خرده می گیرند که باید مکانیسمی که موجب بروز سرطان در مصرف کنندگان الکل می شود را شناسایی کرد اما موضوع اصلی این است که برای آنکه الکل را عامل سرطان بدانیم نیازی نیست که مکانیسم خاصی را که موجب ابتلای 7 اندام بدن به سرطان می شود، ثابت کنیم. مهم نتیجه ای است که به دست آمده است و نمی توان منکر آن شد.

ترک الکل احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می دهد!

اگرچه مصرف الکل تأثیر مخربی بر عملکرد 7 اندام حیاتی بدن مانند دهن، مری، کبد، حنجره، روده کوچک، روده بزرگ و سرطان سینه دارد و می تواند عملکرد آن ها را مختل و سلول های این ناحیه را سرطانی کند اما ترک مصرف آن نیز می تواند به کاهش این احتمال کمک کند. بنابراین افرادی که نوشیدن الکل را ترک کنند شانس دوباره به خود می دهند. دکتر کارتر می گوید که از نظر خطر سرطان هر مقدار مصرف الکل خطرناک و سرطان زاست اما این خطر در افرادی که مصرف الکل را کنار می گذارند کاهش پیدا می کند و ریسک خطر با ادامه این روند کمتر می شود به گفته دکتر کارتر از نظر خطر سرطان، هر مقدار مصرف الکل خطرناک است البته این خطر در افرادی که نوشیدن الکل را کنار می گذارند، کاهش پیدا می کند.

اختلال عملکرد اندام ها با الکل

از سال 2012 تا امروز آمار زیادی از درگذشت افراد مبتلا به سرطان به دلیل مصرف الکل ثبت شده که بسیار نگران کننده است از سال 2012 تا امروز بالغ بر نیم میلیون نفر از مردم به دیل مصرف الکل دچار سرطان شده اند و سرطان آن ها را از پا انداخته است. براساس گزارشی که به آن استناد شده مصرف الکل موجب از کار افتادن و ایجاد اختلال در عملکرد 7 ارگان درونی بدن می شود.

همه عوارض الکل

مجله خبری لحظه نما:انتشار نتیجه تحقیقات گروه تحقیقاتی دکتر کارتر در دانشگاه علوم پزشکی اتاگو در نیوزیلند بسیاری را به فکر فرو برد و قوانین جدید و هشدار زیادی را برای منع مصرف الکل در کشورهای اروپایی و آمریکایی به دنبال داشت. این در حالی است که پیش از این نیز مقالات و داده های مختلفی درباره عوارض و آثار سوء مصرف الکل در نشریات معتبر علمی منتشر شده بود که در کنار افزایش احتمال ابتلا به سرطان می تواند محل توجه قرار بگیرد. در این مقالات آثار کوتاه مدت و بلند مدتی را برای مصرف الکل ذکر کرده اند.

ادعاهای گمراه کننده را فراموش کنید

پژوهش های وسیع دکتر کارتر و تیم تحقیقاتی اش پرده از برخی ادعاهای دروغی درباره مصرف الکل بر می دارد. دکتر کارتر سرپرست این تیم درباره چگونگی انجام این تحقیق می گوید: ما در این تحقیق با مدل سازی عوارض و آثار سوء مصرف الکل را مورد بررسی قرار دادیم. ابتدا زنانی که هر روز دو واحد الکل مصرف می کردند را بررسی کردیم و دیدیم که آن ها در مقایسه با زنانی که الکل نمی نوشند 16 درصد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان سینه و مرگ ناشی از آن قرار دارند. این تحقیق ادامه پیدا کرد و بررسی افرادی که در روز 5 واحد الکل مصرف می کردند که نشان داد خطر ابتلا به سرطان سینه و مرگ ناشی از آن در این گروه از مصرف کنندگان الکل در مقایسه با دیگران 40 درصد بیشتر است. همین دلایل بود که موجب شد دکتر کارتر در مقاله اش درباره برخی فواید فرضی الکل یا شراب که موجب بهبود عملکرد قلب می شود تمرکز کند و آن ها را ادعاهایی گمراه کننده و بی ربط و بدون پایه و اساس بداند.

وزارت بهداشت بریتانیا دست به کار شد

بعد از انجام تحقیقات و انتشار آن ها در نشریات تخصصی و علمی وزارت بهداشت بریتانیا به تازگی طی بخشنامه ای به مردمش اعلام کرد که مصرف و نوشیدن الکل به هر اندازه و مقداری خطر ابتلا به انواع سرطان را افزایش می دهد. سوزانا براون، مدیر بنیاد جهانی تحقیقات سرطان در انگلیس نیز ضمن تأکید این موضوع می گوید: بسیاری از مردم در جهان فکر می کنند که الکل فقط سلامت کبد آن ها را به خطر می اندازد در حالی که این تحقیق نشان می دهد که سلامت بسیاری از اندام های درونی مثل مری، روده ها و پستان ارتباط مستقیمی با مصرف الکل دارد و مصرف الکل می تواند آن ها را ضعیف و مستعد ابتلا به انواع سرطان کند. وی ادامه داد: همین نتیجه باید کفایت کند تا مردم هوشیار باشند و برای پیشگیری از ابتلا به سرطان و حفظ سلامت خودشان همراهی های لازم را در این زمینه داشته باشند.

عوارض کوتاه مدت

آثار کوتاه مدت مصرف الکل عبارتند از: مصرف الکل در کوتاه مدت موجب بروز خشونت با نزدیکان یا بدرفتاری با کودکان می شود. احتمال تصادفات رانندگی را بالا می برد. خطر سوختگی، غرق شدن یا روابط پرخطر را با خود به همراه دارد، موجب فراموشی ،اختلالات تنفسی، کما و حتی مرگ می شود. بی تفاوتی و عدم تعادل، سردرگمی و تولد، جنین مرده را به دنبال دارد و مسائلی که هر یک به تنهایی می تواند مهم ترین دلیل برای پرهیز از مصرف الکل باشد.

عوارض بلند مدت

و اما در مورد عوارض بلندمدت مصرف الکل آمده است مصرف این ماده مشکلات عصبی، زوال عقل و سکته مغزی را به دنبال دارد. برای گروهی از مردم مشکلات قلبی و عروقی به همراه دارد و خطر ابتلا به فشار خون و فیبریلاسیون دهلیزی را بالا می برد. اضطراب، افسردگی و خودکشی های ناشی از آن در افرادی که الکل مصرف می کنند بیشتر دیده می شود، سوء تغذیه، بیماری کبدی، هپاتیت الکلی و سیروز کبد و آسیب دائمی به مغز نیز از جمله عوارضی است که در دراز مدت سراغ فرد می آید.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: