مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۶۱۷
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۹
تعداد بازدید: ۲۵۲۷
گزارشی درباره عامل تیراندازی در مونیخ که باعث مرگ ده ها نفر شد
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز

گزارشی درباره عامل تیراندازی در مونیخ که باعث مرگ ده ها نفر شد

چه عواملی از علی سنبلی یک قاتل ساخت؟

سیب سبز:این بار افسردگی بلای جان غرب شد. وقتی سن بیماری های روانی به نوجوانی و جوانی برسد آن وقت است که باید به فکر فرو رفت که چه چیز می تواند یک نوجوان را به تیراندازی به سمت همشهریان خود بکشاند. اخبار چندین روز اخیر همگی حاوی خبرهای بدی بود. یک نوجوان 18 ساله آلمانی- ایرانی، اسلحه به دست وارد مرکز تجاری شده و با تیراندازی به سمت مردم جان چندین نفر را می گیرد. خبر آن قدر عجیب بود که همه رسانه ها و در راس آن پلیس امنیت آلمان سعی داشتند سرنخی از یک حمله تروریستی به دست آورده و آن را به داعش ارتباط بدهند، اما گویی داعش اصلی این بار فقط افسردگی و بیماری روانی نوجوانان غربی است. برای بررسی بیشتر این موضوع با دکتر محسن ایمانی، روانشناس و کارشناس صدا و سیما به گفت و گو نشستیم.

فریادهای یک جنایتکار

«من آلمانی هستم... من آلمانی هستم، من اینجا متولد و بزرگ شدم و بهتر از تو هستم» این جملات صدای فریادهای یک نوجوان 18 ساله بود که طی روزهای گذشته، اسلحه به دست وارد مرکز خرید المپیا در شمال شهر مونیخ شد و به سمت مردم تیراندازی کرد. در این حادثه 10 نفر کشته و 27 نفر زخمی شدند. بعد از این کشتار، پلیس آلمان جسد یک نوجوان که دست به خودکشی زده بود را در یک کیلومتری محل حادثه پیدا می کند که به شهادت افراد حاضر در صحنه، همان فردی است که به سمت مردم تیراندازی می کرده است. بعد از این جریانات، پلیس به تحقیق برای کشف هویت و انگیزه این مهاجم برای ارتکاب به جرم می پردازد. تلگراف می نویسد: این مهاجم که علی سنبلی نام دارد، با پدر و مادر خود سال هاست که در این شهر زندگی می کند. به علاوه پلیس آلمان در جریان حمله به خانه علی دیوید سنبلی کتاب هایی را در خصوص تیراندازی گسترده کشف کرد. تلگراف همچنین اضافه می کند: علی سنبلی در فضای مجازی از یک حساب کاربری ساختگی استفاده می کرده و خود را به عنوان یک دختر جوان جا زده است و به کاربران دیگر وعده صرف شام در نزدیکی رستوران مک دونالد (محلی که وی به مردم آتش گشود) را داده بود.

بیماری یا الگوبرداری!

در گزارش بسیاری از سایت ها و شبکه های خبری آمده است که مهاجم از بیماری های روانی مانند افسردگی شدید رنج می برده است. عامل این حمله وحشیانه، ظاهرا یک دوره روان درمانی را نیز طی کرده بود. در اخبار (تسنیم) گفته شد که این مهاجم ظاهرا سال گذشته سفری به شهر وینندن در ایالت بادن وور تمبرگ آلمان داشته است در این شهر در سال 2009 میلادی یک مهاجم 17 ساله در دبیرستانی 12 نفر را کشت و هنگام فرار 3 رهگذر و خود را نیز از پای در آورد. ظاهراً مهاجم مونیخ عکس های فراوانی از محل این حادثه گرفته بود. یک روزنامه آلمانی هم می نویسدکه علی سنبلی در مدرسه همه را تهدید می کرده که آن ها را خواهد کشت، این دیدگاه احتمال الگوبرداری علی سنبلی از این جنایت را نیز با خود به همراه دارد.

پرخاشگری؛ متهم ردیف اول

دکتر محسن ایمانی، روانشناس، درباره اشکال مختلف پرخاشگری و بیماری های روانی می گوید: «دو نوع خشم داریم که نوعی از آن طبیعی است و به قصد دفاع انجام می شود. مثلا زمانی که فردی می خواهد اموال شما را به زور تصاحب کند و شما خشمگین می شوید و اجازه این کار را نمی دهید. نوع دیگری از خشم، نکوهیده است و آن زمانی است که بی جا و نامناسب عصبانی شوید. مثلا زمانی که رفتار دیگران درست اما مطابق میل شما نیست، عصبانی شوید این خشم، نکوهیده است. زمانی که خشم بی جا و نامناسب، تکرار شود و رفتاری به قصد آسیب به فرد یا شیء انجام شود، پرخاشگری بروز کرده است. در واقع پرخاشگری شکل افراطی خشم است و واکنش های شدید به قصد آسیب را در بر می گیرد. فریاد زدن، پرتاب کردن اشیاء، آزار دیگران، سرزنش یا فحاشی، خودکشی و دیگر کشی از جلوه های مختلف پرخاشگری است.

بررسی پشت پرده پرخاشگری علی سنبلی

دکتر ایمانی اضافه می کند: «پرخاشگری به دلیل مختلفی می تواند بروز کند که باید با بررسی تمام جوانب به این عوامل رسید. افسردگی به عنوان یکی از عوامل ایجاد پرخاشگری به شمار می آید که با توجه به اطلاعاتی که از رسانه ها دیدیم، دوباره جنایت این نوجوان بیماری افسردگی و حتی بستری شدن مطرح شده است. گاهی این پرخاشگری ناشی از افسردگی به سمت بیرون (دیگرآزاری و دیگر کشی) و گاهی به سمت درون (خودآزاری و خودکشی) هدایت می شود. گاهی هم هر دوی این موارد را در بر می گیرد؛ مانند آنچه در جریان این حادثه دیدیم که این نوجوان ابتدا دیگران و سپس خود را می کشد، یعنی بروز هر دو نوع بیرونی و درونی ابزار پرخاشگری. البته اختلالات و بیماری های روانی دیگر مثل اسکیزوفرنی، اختلال شخصیت ضداجتماعی، اختلال سلوک و ... هم ممکن است باعث بروز پرخاشگری شود.»

سرنخ فیلم ها و تصاویر جنایی در صحنه جرم

یک بررسی در نیجریه انجام شد که نشان می داد، نمایش فیلم های جنایی در سینماهای این کشور باعث بالا رفتن میزان جرم و جنایت در این کشور شده بود. بعد از مدتی که فیلم های خشن و جنایی را از روی پرده سینما برداشتند، مشخص شد که میزان ارتکاب به جرم به میزان زیادی کاهش یافت. به علاوه اگر دقت کرده باشید در بسیاری از کتاب ها و بحث های روانشناسی اجتماعی، هر جا که از پرخاشگری صحبت شده است تصویری از فیلم های خشن در آن صفحه کتاب وجود دارد. همه این ها نشان دهنده الگوگیری افراد جامعه از فیلم ها، رسانه ها و بازی های خشن است. کسانی که بازی های کامپیوتری خشن انجام می دهند، فیلم ها و تصاویر قتل می بینند نسبت به فاجعه قتل بی تفاوت شده و این جنایت ها برای شان عادی می شود. مسلما وقتی انسان زمان زیادی در معرض یک موضوع قرار بگیرد آن موضوع برایش به شکل عادت در می آید و ممکن است ارتکاب به آن برایش مثل قبل سخت نباشد. این روزها متأسفانه اخبار زیادی درباره جنگ، خونریزی، حملات تروریستی و ... می شنویم. مسلما اگر این اخبار و حوادث تلخ ادامه دار باشد کم کم برای مان عادی می شود و دیگر از دیدن و شنیدن آن ناراحت و غمگین نمی شویم. این است که در معرض خشونت جنایت، قتل و پرخاشگری قرار گرفتن هم می تواند به عنوان یک عامل بسیار مهم در بروز چنین حوادثی نقش داشته باشد. همان طور که در بروز این حادثه هم می بینیم که این نوجوان با عکس یک قاتل وارد فضای مجازی می شود یا کتاب هایی با مضمون خشونت مطالعه کرده است.

محل زندگی یک مجرم را ببینید

زندگی در مناطق جرم خیز هم یکی دیگر از مهم ترین عواملی است که ممکن است جرم و جنایت به بار آورد. زندگی افراد مجرم نشان می دهد که بسیاری از این افراد، اگرچه بارها محل زندگی خود را عوض کرده اند اما از آنجا که مناطق زندگی آن ها جرم خیز بوده، بستری برای ارتکاب به جرم فراهم کرده است. مطالعات نشان می دهد که فشار نیروهای اجتماعی هم امکان ارتکاب به جرم را بالا می برد و هم شیوه اجرای جرم را آموزش می دهد. اگر توجه کند بارها دیده ایم که خانواده های مجرم، فرزندان مجرم پرورش می دهند. حتی نوع جرم هم تا حد زیادی مشابه است و معولا پسر از پدر و دختر از مادر سرمشق می گیرد. مثلا بارها شاهد بوده ایم پدری که اعتیاد دارد، فرزند معتاد پرورش می دهد یا مادری که بزهکار است احتمالاً دختری بزهکار خواهد داشت.

کاش مادرم مهربان بود

روابط بین افراد خانواده، خصوصاً مادر با فرزندان به خصوص در کودکی در این میان نقش مهمی ایفا می کند. معمولا افرادی که در بزرگسالی رفتارهای نامطلوبی دارند در کودکی از مهر مادری برخوردار نبوده اند. توجه کنید، می گوییم «مهر مادری» نه «مادر». یعنی ممکن است مادر حضور داشته باشد اما نسبت به فرزند خود مهر و عطوفتی نداشته باشد. پدر و مادرانی که با فرزندان خود صمیمی و مهربان هستند، از بروز چنین حوادثی پیشگیری کرده و فرزندانی سالم به بار خواهند آورد. متأسفانه این روزها به دلیل مشغله زیاد، گرفتاری های مادی و معنوی زندگی و دوری خانواده ها از هم، می بینیم که فرزندان آن طور که باید و شاید به لحاظ فکری و روانی تغذیه نمی شوند. پدر و مادرها معمولا به تغذیه جسمی، غذای فرزندان و ورزش و تفریح شان اهمیت می دهند. برخی والدین از اصلی ترین غذای آنان که همان غذای روان است، غافل می شوند. والدینی که مفهوم زندگی را دریافته باشند. در کنار فرزندان خود هستند و روابط عاطفی مستحکمی برقرار می کنند. همین روابط مستحکم خانوادگی از بسیاری از اختلالات روانی و بزهکاری جلوگیری می کند.

همه باید پیشگیری را آغاز کنند

خوشبختانه بروز چنین حوادثی در شور ما بسیار نادر است و کمتر شاهد آن بوده ایم. اما به هر حال نیاز به پیشگیری و فرهنگ سازی بیشتر احساس می شود. همه چیز را باید از پیش بررسی کرده و برای آن فکری کرد. نه زمانی که حادثه اتفاق افتاده و کار از کار گذشته است. جتما نباید یک نفر اسلحه به دست بگیرد و دیگران را بکشد، پرخاشگری های کوچک دیگر را هم باید درمان و مهم تر از آن پیشگیری کرد. ما فرهنگ غنی ایرانی اسلامی داریم که می توانیم به همان بسنده کنیم چرا که همه چیز در همین فرهنگ نهفته است. اگر به احادیث اسلامی و دینی ما مراجعه کنید، می بینید که برخلاف آنچه متأسفانه گروه تروریستی داعش نشان می دهد،اسلام سراسر دین مهربانی است تمام مواردی که به عنوان عوامل سبب ساز پرخاشگری مطرح می شود در اسلام راهکاری برای پیشگیری دارد اسلام دستور می دهد که با خانواده و فرزندان خود مهربان و با عطوفت باشید. بارها و بارها به نظام استوار خانواده تأکید شده و راهکارهای زیادی در این زمینه مطرح می شود. دستور اسلامی است که با همسایگان خود مهربان باشید. به کسی آسیب نرسانید، در برابر ظلم بایستید به دیگران لبخند بزنید و حتی با حیوانات مهربان باشید. اسلام در سراسر دستورات خود از انسان ها دعوت می کند که با صلح و دوستی زندگی کنند و به فکر همدیگر باشند. همین مضامین را در ادبیات و فرهنگ ایرانی هم شاهدیم. سعدی، حافظ، مولانا، فردوسی و ... همه و همه به دوستی، صلح و مهربانی دعوت می کنند. ابیات ایرانی «بنی آدم اعضای یک پیکرند» در تمام جهان ورد زبان هاست. این است که ما برای پیشگیری از جرم و جنایت و اختلالات روانی و ... همه چیز داریم و نیاز به هیچ چیز نداریم. ما فقط نیاز داریم به دین و فرهنگ خود مراجعه کنیم.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: