مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۶۴۹
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۶
تعداد بازدید: ۶۸۱۶
به نظر می رسد نشستن در سونا یا دراز کشیدن در وان آب گرم بهترین درمان برای تسکین دردهای دوران بارداری است.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز

وان آب گرم و سونا

مجله خبری لحظه نما:به نظر می رسد نشستن در سونا یا دراز کشیدن در وان آب گرم بهترین درمان برای تسکین دردهای دوران بارداری است.اما هر دو روش خطرات خاص خود را دارد. به طور کلی مهمترین خطراتی که مادر باردار را تهدید می کند، کم شدن یا از بین رفتن آب بدن، سرگیجه و افت فشار خون است. این علائم با افزایش دمای محیط تشدید
می شوند. هر عاملی که دمای مرکزی بدن مادر را در سه ماهه ابتدایی بارداری، زمانی که اعضای بدن و مغز جنین در حال شکل گیری و رشد است به پیش از 39 درجه رساند، برای سلامت جنین خطرناک است. همچنین تحقیقات نشان می دهد اگر مادر در معرض دمای بالا قرار گیرد خطر بروز اختلال «اسپاینا بیفیدا» در جنین افزایش یابد، رخ می دهد.

ممکن است استفاده از سونا و وان آب گرم را به طور کلی کنار گذاشته و منتظر اجازه پزشک برای استفاده از آن ها بمانید. ولی اگر نمی توانید منتظر بمانید و باید از وان آب گرم و سونا استفاده کنید، پس به نکات ایمنی زیر توجه کنید تا احتمال آسیب به جنین به حداقل برسد.

دمای آب در بیشتر وان های آب گرم 40 درجه است. دمای آب را روی کمترین حالت یعنی بین 36 درجه تنظیم کنید تا همیشه یک دما سنج در آب قرار دهید تا از درجه حرارت آب مطمئن باشید.

از وان آب گرم یا سونا فقط به مدت ده دقیقه یا کمتر استفاده کنید.

به علائم ناشی از افزایش دمای بدن مانند سرگیجه، کندی حرکت یا تعریق شدید توجه کنید.

اگر شما به دراز کشیدن در وان آب گرم یا نشستن در سونا عادت دارید و قبلا این کار را انجام می دادید، خیلی جای نگرانی وجود ندارد. بیشتر خانم ها قبل از اینکه دمای بدنشان به 39 درجه برسد از آب خارج می شوند. زیرا این دما به بدن آسیب رسانده و بدن نمی تواند این دما را تحمل کند بنابراین شما نیز همین کار را انجام دهید و اما اگر نگران هستید با پزشک خود صحبت کنید، ممکن است سونوگرافی یا آزمایش های پیش از زایمان را توصیه کند تا از سلامت جنین و خوب بودن روند رشد او مطمئن شود. در این شرایط بهترین کار حمام آبگرم است زیرا بالا تنه شما بیرون وان آب گرم قرار می گیرد و احتمال بروز علائم گرمازدگی کمتر می شود. از حباب یا شمع های معطر استفاده کنید زیرا دیدن این منظره و استشمام بوی خوش، فشار عصبی شما را بسیار کم می کند.

ویتامین c تأثیر نیکوتین بر ریه جنین را خنثی می کند

طبق پژوهشی مصرف مکمل ویتامین c در مادران باردار و سیگاری تا یک سال موجب تقویت عملکرد ریه های جنین و کاهش شیوع خس خس سینه در نوزاد می شود بیش از 50 درصد مادران سیگاری پس از باردار شدن نیز به مصرف سیگار ادامه می دهند. مصرف سیگار در بارداری، رشد ریه های جنین را تحت تأثیر قرار می دهد به طوری که کودک در تمام طول عمر خود با نقص عملکرد ریه مواجه خواهد بود همچنین نوزاد بیشتر در معرض ابتلا به عفونت تنفسی و آسم اطفال قرار می گیرد.

در این پژوهش به اسپاسم رسیده که مصرف مکمل ویتامین c در بارداری می تواند تأثیر نیکوتین بر ریه و عملکرد تنفسی جنین را در درون رحم تا حدودی خنثی کند. در پژوهش دیگری نشان داده شده که کاهش عملکرد تنفسی در فرزندانی که مادرشان در بارداری سیگار مصرف می کردند، در دوران کودکی و حتی تا 21 سالگی آن ها ادامه داشته است. محققان می گویند، مصرف مکمل ویتامین c در مادران باردار و سیگاری روشی ساده و ارزان است تا بتوانند از این طریق اثرات مخرب سیگار را از ریه و دستگاه تنفسی جنین دور نگاه دارند و از شیوع بیماری های تنفسی در کودکشان پیشگیری کنند. با این حال بهتر است پیش از هر اقدامی با مشاور و پزشک خود مشورت کنند.

انتقال استرس از طریق شیر مادر

محققان نیوزیلندی می گویند مادرانی که از طریق سزارین زایمان می کنند ممکن است استرس را از طریق هرمون های موجود در شیر به نوزاد منتقل کند.

محققان دانشگاه اوکلند نیوزیلند در مطالعه اخیر خود نمونه شیر 650 مادر که نوزادشان در سن 3 تا 4 ماهگی بود را بررسی کرده.

یافته ها آشکار ساخت میزان هورمون استرس موسوم به کورتیزول در شیر مادرانی که فرزندشان را از طریق سزارین به دنیا آورده بودند یا شریک زندگی شان در کنارشان نبود به مراتب بیشتر بود.

به گفته محققان، هورمون کورتیزول علاوه بر تنظیم کننده اصلی واکنش استرسی بدن، عامل تأثیر گذار مهمی بر اخلاق و رشد نوزاذ است. در حالیکه میزان معینی از هورمون استرس برای تحریک روند رشد سالم نیاز است. شواهد بدست آمده از مطالعات حیوانی نشان می دهد که سطح بالاتر هورمون کورتیزول در شیر در خلق و خو نوزاد تأثیر می گذارد.

بازی های ویدئویی و بهبود مهارت های یادگیری

طبق تحقیقات، انجام بازی های ویدئویی می تواند منجر به عملکرد بهتر دانش آموزان در برخی از دروس شود.

محققان دانشگاه ملبورن استرالیا با انجام مطالعه بر روی دوازده هزار دانش آموز به بررسی رابطه های ویدئویی آنلاین و تأثیر آن بر روی عملکرد آموزشی آن ها پرداختند و متوجه شدند که این موضوع تأثیر مثبتی بر روی برخی از دروس دانش آموزان دارد.

به گفته محققان اگرچه گذراندن وقت در فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی می تواند عملکرد ضعیف کودکان در مدرسه را به دنبال داشته باشد اما انجام بازی های ویدئویی چنین تأثیر مخربی بر روی آن ها ندارد.

نتایج مطالعات جدید نشان می دهد که انجام بازی های ویدئویی می تواند موجب افزایش مهارت نوجوانان در ریاضی ، علوم و خواندن هم شود. همچنین محققان استرالیایی بر این باور هستند که انجام بازی های ویدئویی موجب بهبود مهارت های مختلف یادگیری در مدرسه نیز خواهد شد. نتایج تحقیق حاکی از این موضوع است که آن دسته از دانش آموزانی که تقریبا هر روز به انجام بازی های آنلاین می پردازند دارای میانگین نمره بیشتری در درس ریاضی و علوم نسبت به سایر دانش آموزانی هستند که چنین رویه ای را دنبال نمی کنند. این در حالی است که محققان به هیچ وجه انجام بازی های خشن را پیشنهاد نمی کنند. در واقع انجام بازی های ویدئویی، شخص باید به حل معماهای موجود در بازی بپردازد تا به مرحله ی بعد برسد که این امر باعث به کارگیری اطلاعات عمومی و مهارت های مرتبط با خواندن، ریاضی و علوم می شود که دانش آموزان آن ها در مدرسه فراگرفته است. البته تحقیقات نشان می دهد، استفاده از شبکه های اجتماعی برای دانش آموزان موجب کاهش چشم گیر نمرات آن ها می شود.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: